Nie ulega żadnej wątpliwości, że wykorzystywanie aplikacji online do wypełniania deklaracji PIT-5, jest dobrym sposobem na szybkie i bezbłędne obliczanie należności wobec skarbówki. Korzystanie z takiej aplikacji nie jest rzeczą trudną i nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy i umiejętności.

Podatnik, chcąc się dowiedzieć jaką kwotę ma uiścić do urzędu skarbowego w danym miesiącu, wystarczy, że zaloguje się do określonej aplikacji, po czym po wpisaniu wszystkich danych i po sprawdzeniu kwot należności w deklaracjach ZUS, przejść do zakładki Księgowość – podatek dochodowy. PIT 5 jest deklaracją na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. PIT-5 składają podatnicy do urzędu skarbowego, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, jak również podatnicy osiągający przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.

W obecnych czasach internet stał się narzędziem, dzięki któremu możemy nauczyć się wielu interesujących rzeczy, między innymi właśnie księgowości. Księgowość internetowa otwiera przed nami nowe możliwości rozwojowe i to bez wychodzenia z domu. Dzięki takim możliwościom mamy szansę nauczyć się również wypełniania różnego rodzaju deklaracji US czy ZUS. Przykładem jest np. PIT -5. Wystarczy jedynie posiadać komputer, dostęp do internetu, podstawową wiedzę informatyczną i troszkę samozaparcia. Wirtualne załatwianie spraw urzędowych jest wtedy łatwiejsze i przyjemniejsze, niż w przypadku tradycyjnego stania w kolejce z deklaracją.