Tradycyjne lokaty bankowe polegają na tym, że kwota depozytu, który inwestujemy w banku, jest stała. Oznacza to, że lokujemy kapitał na określony odgórnie okres czasu i dopiero po jego upływie otrzymujemy zgodnie z umową zainwestowane pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Dla osób, których takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje do końca, interesujące mogą być nowoczesne konta oszczędnościowe.

Trzeba podkreślić, że oba rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony osób szukających sposobu na efektywne oszczędzanie pieniędzy. Praktycznie każdy bank oferuje nam obecnie zarówno możliwość założenia lokaty jak i konta oszczędnościowego. Warto zastanowić się, jakie wady i zalety mają oba te produkty bankowe.

Należy przyznać, że najlepsze lokaty bankowe mają zazwyczaj wyższe oprocentowanie od kont oszczędnościowych. To oznacza, że w perspektywie dłuższego czasu, np. roku czy dwóch na lokacie zarobimy więcej niż na koncie. Jednak z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę, że nawet najlepsze lokaty to i tak swego rodzaju forma zamrożenia naszego kapitału. W przypadku konta oszczędnościowego takiego problemu nie ma ? zawsze możemy wypłacić gotówkę lub dopłacić jakąś kwotę, nie tracąc przy tym już naliczonych odsetek. Jest to naprawdę duży plus tego rozwiązania.

To, czy powinniśmy zdecydować się na konto oszczędnościowe czy na lokatę, zależy do wielu czynników. Analizując jakikolwiek ranking lokat bankowych, zauważymy, że oprocentowanie lokat jest naprawdę korzystniejsze niż oprocentowanie kont oszczędnościowych. Jeśli zatem zaoszczędziliśmy już jakąś konkretną kwotę i np. z czasem chcemy ją poświęcić na jakiś większy zakup, to lokata będzie idealna. Nie tylko zyskamy więcej, ale w dodatku zgromadzony kapitał nie będzie nas kusił ? wiadomo przecież, że zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek lub ich sporej części. Jeśli zatem nasza sytuacja finansowa pozwala na zamrożenie kapitału, lepszym wyborem będzie oczywiście lokata bankowa.

W niektórych przypadkach natomiast to konto oszczędnościowe będzie dla nas lepszą alternatywą. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, kiedy to nie zgromadziliśmy jeszcze żadnych oszczędności, kiedy dopiero zamierzamy zacząć oszczędzać. Konto będzie idealne, ponieważ nie musimy ani dokonywać regularnych wpłat, ani też posiadać jakiejś kwoty minimalnej, co dotyczy już lokaty.

Poza tym konto oszczędnościowe to dobry pomysł, jeśli nie oszczędzamy bez konkretnego wyznaczonego celu i w razie potrzeby zamierzamy korzystać z oszczędności także do pokrywania bieżących wydatków.