Medycyna to dziedzina, która cały czas się rozwija. W naszym kraju nadal niestety spotyka się w szpitalach i ośrodkach zdrowia spore kolejki oraz na oczekiwanie do lekarza. Jednak informatyka to taka gałąź gospodarki, która upraszcza pracę oraz lepiej zarządza wieloma obszarami naszego codziennego życia.

W szpitalach cały czas są kolejki, jednak służba zdrowia zaczyna wprowadzać tak zwane systemy kolejkowe. Są to projekty IT oparte na dotacja unijnych, mające na celu niwelowanie problem kolejek oraz czasu oczekiwania do lekarza.

System kolejkowy w ośrodkach zdrowia funkcjonuje od lat na zachodzie oraz w USA i dobrze się sprawdza. Systemy kolejkowe obsługiwane są przez informatyków oraz menadżerów specjalnie wyszkolonych do zarządzania takim sprzętem. W ośrodkach zdrowia obecnie każdy pacjent może zapisać się na wizytę u lekarza o wskazanej godzinie, bez konieczności czekania w kolejce.

Obecnie systemy kolejkowe usuwają problem długie czekania do lekarza. Każdy pacjent dobrze wie kiedy ma udać się do placówki oraz, na którą godzinę zostanie przyjęty. Oczywiście nadaj zdarzają się czynniki ludzkie, przed którymi nie da się uciec. Ale obecnie służba zdrowia funkcjonuje o wiele lepiej niż jeszcze kilka lat temu jak systemów kolejkowych w służbie zdrowia było brak. Systemy kolejkowe stosowane są również w innych dziedzinach życia publicznego.