Kiedy koszt może nie będzie kosztem?
Uprawnienia kontroli dla urzędów skarbowych sukcesywnie rosną. Podobnie jak obowiązki przedsiębiorców, które muszą spełnić aby mieć pewność, że dokonany przez nich zakup obniży podstawę opodatkowania. Wyznacznik jest prosty: kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodów. Istnieją sytuacje kiedy nawet przy spełnieniu tego założenia poniesione koszty nie obniża podstawy opodatkowania.
Będzie tak jeżeli zapłata za towar lub usługę zostanie przekazana na niewłaściwy rachunek bankowy, a jego wartość będzie przekraczać 15 tys. złotych. Aby tego uniknąć, należy zadbać o zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego. Procedura ta jest stosunkowo prosta. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza CEIDG-1 lub jeżeli podatnik nie ma obowiązku wpisu NIP-7.
Na zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego przedsiębiorca ma siedem dni od momentu rozpoczęcia działalności, podobnie jak na aktualizację jeżeli zaszły zmiany lub otworzył kolejne konta firmowe i zależy mu na ich pełnym wykorzystaniu.
Nie zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego może prowadzić do nałożenia kary pieniężnej, trudności z uzyskaniem zwrotu VAT, a nawet uzyskaniu zapłaty od kontrahenta. Jeżeli dokona on zapłaty na niezgłoszony rachunek, sam nie będzie mógł wykazać poniesionych wydatków w kosztach działalności.